Історія дня пам'яті жертв Голокосту
1 листопада 2005 року Генеральною Асамблеєю ООН було ухвалено рішення про організацію міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту 27 січня. За цю ініціативу висловилися понад 100 країн, а серед 6 ініціаторів цього рішення була і Україна. Втім, незважаючи на свою роль, офіційно у нас почали відзначати цю дату дещо пізніше – з 2012 року.
Чому саме 27 січня? А тому, що саме цього дня 1945 року війська Першого Українського фронту увійшли до Аушвіц-Біркенау, найбільшого табору смерті на території Східної Європи. І знайшли сліди численних військових злочинів, які нацисти відчайдушно намагалися приховати. Не вийшло – надто багато було жертв і надто добре педантичні німці вели документацію про свої дії.
А жертв було справді багато. Вважається, що під час масових етнічних чисток було знищено понад 6 мільйонів євреїв (з них 1,5 – з території України). Що на той момент становило десь третину всього єврейського народу. Але постраждали від Голокосту й інші нації, хоча на них загалом припало лише 10 відсотків від загальної кількості жертв.
Нацисти ідентифікували євреїв за звичайними записами. Вони використовували записи перепису населення, податкові декларації, списки членів синагог, парафіяльні записи (для звернених євреїв) тощо.
У квітні 1945 року охоронці СС відправили 20 тисяч жінок на " " перед звільненням табору Равенсбрюк Червоною Армією 29-30 квітня 1945 року. Це був один із кількох "маршів смерті".
На заході американські війська звільнили Бухенвальд, Дахау, Дора-Міттельбау, Флоссенбюрг і Маутхаузен, серед інших таборів.
8. Кількість жертв
За інформацією Інституту національної пам’яті, у роки Другої світової війни жертвами нацистської політики, спрямованої на винищення народів та груп, які нацисти вважали неповноцінними, стали 6 мільйонів євреїв. З них 1,5 мільйона були з території сучасної України.
Більша частина фактичних вбивств євреїв під час Голокосту відбувалася в таборах смерті в окупованій Польщі, переслідування євреїв, їх виселення у гетто і депортація з їхніх будинків відбувалися на очах у їх неєврейських сусідів в містах та селищах по всій Європі.
9. Покарання за злочини
Після закінчення Другої світової війни Сполучені Штати, Великобританія, СРСР і Франція заснували Міжнародний військовий трибунал. У листопаді 1945 року вцілілі високопосадові чиновники Третього рейху постали перед судом в Нюрнберзі.
Серед них були Герман Герінг – віцеканцлер Гітлера та один з найвідоміших нацистських лідерів; міністр закордонних справ Йоахім фон Ріббентроп; Ганс Франк, генерал-губернатор окупованої нацистами Польщі; нацистський ідеолог Альфред Розенберг; і Ернст Кальтенбруннер, старший офіцер СС і глава Головного управління безпеки Рейху.
1 жовтня 1946 року 12 підсудних були засуджені до смертної кари, троє виправдані, а решта підсудних отримали тюремні терміни. Найважливіший обвинувачений, Герман Герінг, покінчив життя самогубством у своїй камері. Останнім померлим обвинуваченим в Нюрнберзі був Рудольф Гесс в тюрмі Шпандау в 1987 році.
Судові процеси над людьми, які були причетні до геноциду тривали роками й включали процес Ейхмана (Єрусалим, 1961); процес Освенцима (Франкфурт, Німеччина, 1953-1965); і випробування Клауса Барбі (Ліон, Франція, 1987 г.) Поля Тувье (Версаль, Франція, 1994 г.) і Моріса Папона (Бордо, Франція, 1998 г.).
Чому це важливо. Вшанування Голокосту допоможе наступним поколінням зберегти пам’ять про цю трагедію та не допустити у майбутньому актів геноциду.
1. Освітнє відео до Міжнародного Дня пам'яті жертв Голокосту (27 січня). на YouTube
URL: https://www.youtube.com/watch?v=6Sg47149Z_U ( Перегляд 25.01.2024)
2.Табори смерті, гетто та мільйони загиблих. 10 фактів про Голокост. Суспільне культура. А. Погребна
URL: https://suspilne.media/culture/99836-tabori-smerti-getto-ta-miljoni-zagiblih10-faktiv-pro-golokost/ ( Перегляд 25.01.2024)
Немає коментарів:
Дописати коментар